OŚRODEK EDUKACJI BEHAWIORALNEJ WRAZ Z MOSTEM PIEĆDZIESIĘCIU DOŚWIADCZEŃ W WARSZAWIE /Warszawa/2016/projekt dyplomowy magisterski

nominacja do Dyplomu Roku im. Zbyszka Zawistowskiego - finałowa 25 najlepszych projektów (2017)

‘Architektura jest sztuką godzenia nas ze światem,

 a mediacja ta dokonuje się przez zmysły’

[cyt. J.Pallasma– ‘Oczy skóry’]

Tematem projektu jest ośrodek edukacji behawioralnej wraz z mostem pięćdziesięciu doświadczeń w Warszawie. Projekt zakłada stworzenie przestrzeni, której zadaniem będzie aktywizacja znieczulonych zmysłów i zrozumienie ich działania.

 

Założenie składa się z dwóch części. Pierwsza, to otwarta forma kładki pieszej, na której każdy użytkownik poddany zostanie szeregowi doświdczeń zmysłowych. Druga, zamknięta, w postaci ośrodka edukacyjnego dla dzieci i młodzieży dającego możliwość poznania zasad działania ludzkiej psychiki i wpływu zmysłów na odbiór rzeczywistości.

 

Most został podzielony na 50 równych etapów, w których użytkownik będzie mógł zmierzyć się z różnymi ekstramalnymi sytuacjami, m.in. zmuszony zostanie do wejścia w całkowicie ciemną przestrzeń w celu podkreślenia roli dotyku w poznawaniu przestrzeni, przejścia przez łąkę pełną pachnących kwiatów, czy też będzie miał okazje do przetestowania zmysłu równowagi na niesatabilnym podłożu. Dopełnieniem podróży jest budynek w formie zawieszonej nad ciągiem pieszym wieży, zlokalizowany na końcu kładki, po stronie Pragi. Wewnątrz, poprzez warsztaty i zajęcia zorganizowane, dzieci i młodzież dowiedzą się o sposobie działania każdego ze zmysłów oraz tego, jaką rolę odgrywają w naszym życiu codziennym.

 

Dodatkowym problemem poruszanym w pracy jest różnica w rozwoju ekonomicznym, gospodarczym i społecznym obu brzegów. Wykreowana przestrzeń jest dopełnieniem turystycznej infrastruktury pieszej Warszawy, próbą zaktywizowania praskiej części nabrzeża oraz kontrą dla mocno rozwiniętego śródmieścia.

9.jpg
zagospodarowanie.jpg
sznurki z sufitu.jpg
laka.jpg
tropikalne.jpg
chodzenie po wodzie.jpg
czerwona podloga.jpg
mgøa.jpg
kalejdoskop.jpg
szkieøka.jpg
akwarium.jpg
pole zboza.jpg
zachod slonca.jpg
SZYBKI KONTAKT
kom. +48 792 002 689

email: pracownia.m.arch@gmail.com

Wszelkie prawa zastrzeżone.

TU NAS ZNAJDZIESZ
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon